Historie rodu 2. část. Válka 1866

8. května 2007 v 10:51 | pavel |  Trocha historie
pokračování..
...
Někdo říká, že to bylo tady v Chrudimi, ale pravděpodobně to bylo v Čáslavi a čekali tady na ten pluk z Itálie, až se vrátí. Ty co se tady cvičili, je měli posílit, poněvadž ti, co přišli z Itálie, byli utrmácení.
A to se ví, říká se, že po válce je každý generálem, ale fakt je ten, že se nemuseli dostat na druhou stranu Labe, že mohli zůstat na té levé straně. Oni totiž přešli Labe a dostali se k té Sadské, chtěli osvobodit Hradec. O to jim šlo. Ono to ale dopadlo obráceně.
Měli zůstat na té levé straně a odpočnout si, pač byli utrmácený. A navíc měli starý pušky, předovky, a než Rakušan vytřelil jednou, Prušák vystřelil třikrát. A navíc ti Prusové byli odpočatí. A tihleti mladí je sice posílili, ale nebyli zkušení, říkalo se že nikdy nebyli v ohni, to zanmená jako ve válce, tváří v tvář nepříteli, a nakonec to ani nijak nezachránili.
A tam někde mezi Sadskou a Hradcem nás Prusové nahnali do Labe, jak byli silnější, spousta se jich tam utopila, a děda, jak byl mladej, tak v rákosí vydržel ten největší nápor, pak k večeru přeplaval na druhý břeh a snad se vrátil. A ti Prusové, ty se dostali až sem. Jedna stará paní, které za 2. světové války bylo nějak 94 nebo 96 let, v době téhle války u Sadové jí mohlo být tak 10 roků, tak mi kdysi vykládala, jak jí maminka schovávala, a škvírou viděla na protější stráni, bylo to v létě, jak tam ty Prusové pásli koně.
Ta první jízda těch Prusů se dostala až za Nové Město, snad někde ke Křižanovu, kdežto zde byl jen ten týl. To znamená, že tady měli postavené nějaké ty polní pece, stany... Sám sem viděl cedulku, rozbitou, málo čitelnou, že tam bylo napsáno, vytesáno: "VÁLKA NĚMCŮ S NĚMCI" a dole pod tímhle nadpisem, to bylo k přečtení: "ZDE NA TOMTO MÍSTĚ VOJÁCI DOBYTEK ZABÍJELI A MY OBYVATELÉ OKOLNÍCH VESNIC JSME DO VELKÉ BÍDY UVEDENI BYLI" nebo tak nějak to tam bylo, takže to je jako důkaz, že se dostali a rekvírovali až sem. To znamená že prostě přišli do statku, vzali si dobytek, prase, nebo co tam bylo a žili tady. A ten chleba se tady taky pekl. Už za Žižky to bylo tak, že tyhle budovy, jako mlýny a kovárny neničili, protože je sami potřebovali. Takže tohle se nezapalovalo. Oni byli schopní udělat ve stráni pec během pár hodin, s nějakou tou maznicí. A pak si tam pekli chleba, nebo nějaké ty placky.
No a potom byl ten mír podepsán, nastal mír a ti vojáci pak místo toho, aby po sobě stříleli, tak se objímalo, pilo.. A tady po té válce už se snížila doba na vojně ze 14ti let asi na 3 nebo na 4 roky, poněvadž za Marie Terezie se nastupovalo asi na 12 nebo na 14 let.
Děda se potom dostal domů, a nezbývalo mu nic jiného, než jít sloužit. Sloužil v té České Bělé, možná i jinde, to nevím. A v té České Bělé si namluvil Františku Špalkovou.
A já můžu říct jenom tolik, že tatínek vždycky říkal, že dědeček byl frajer..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 8. května 2007 v 10:56 | Reagovat

Ahujky:-) chtěla bych tě pozvat na můj blog,který se týká jen Avril LAvigne.

Najdeš na něm....mp3,fotogalerii,můžeš si stáhnout její new cd.i její 2 předchozí :-).....A pokud se ti bude blog líbit nebo budeš mít k němu nějaké výhrady,tak mi napiš komentář:-) předem děkuju:-)

pa

2 rejwi rejwi | 9. května 2007 v 11:53 | Reagovat

TY joo!!! Já čumím kde si sehnal tu fotku našeho pradědy!!!???? To je uplnej světovej unikát!

3 Petr Petr | 9. května 2007 v 12:51 | Reagovat

Snad prapradědy, ne? Je to fakt dobrý. To je mám pocit jediná jeho fotka co máme, ne? No, dobrá práce.

4 pavel pavel | 9. května 2007 v 20:38 | Reagovat

Taky se obávám, že se víc fotek už nenajde...

5 ypnecne ypnecne | E-mail | Web | 11. května 2009 v 6:00 | Reagovat

akIo6p  <a href="http://glsnnfioupcx.com/">glsnnfioupcx</a>, [url=http://oziusrffdxly.com/]oziusrffdxly[/url], [link=http://enjcpkslvezr.com/]enjcpkslvezr[/link], http://xkjtddozzoex.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama